Ze sčítání lidu bude těžit i Jihomoravský kraj
Na území desítek států, včetně většiny členů Evropské unie, se letos uskuteční sčítání lidu. U nás začne v sobotu 27. března. Získané informace pomohou v následujícím desetiletí i rozvoji regionů.
Plánování sociálních služeb, přetrasování linek hromadné dopravy, rozdělování veřejných prostředků i aktualizované podklady pro zásah hasičů, to vše a mnohem více by se neobešlo bez přesných a komplexních informací.
Již více než 150 let se veřejná správa spoléhá na údaje ze sčítání lidu, které se v moderní historii Československa a později České republiky koná každých 10 let. Tato perioda je považována za přijatelné období, aby se shromážděná data dala využívat nejen pro tvorbu statistik, ale i při rozhodování o budoucnosti a lepším životě obyvatel i v tom nejmenším územním celku.
„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Data ze sčítání zlepšují život seniorům i cestujícím
Počet obyvatel Brna je v posledních letech stabilní a ani do budoucna se nepočítá s velkými změnami. Co se však mění, je věková struktura obyvatel. Podíl osob nad 65 let v roce 2011 činil 18,4 % obyvatel. Spolu s Plzní má tak Brno jednu z nejvyšších hodnot indexu stáří mezi krajskými městy České republiky a tato hodnota dlouhodobě roste. Na druhou stranu je Brno jedním z mála měst, která mají vypracovaný detailní Plán aktivního stárnutí, při jehož vzniku byly mimo jiné využívány sociodemografické údaje získané při sčítání lidu, domů a bytů. Jedním z prvních kroků v návaznosti na vznik plánu bylo založení platformy organizací věnujících se seniorům, která zajistí a usnadní koordinaci jejich vzájemné spolupráce.
Sčítání hraje významnou roli i v oblasti dopravy. Pouze na základě přesných a komplexních dat mohou odpovědné úřady zajistit, aby se všichni dostali včas do práce, do školy nebo na prohlídku k lékaři. „Nenahraditelná je také statistika dojížďkových vztahů, která zatím nebyla ani mobilními technologiemi nahrazena a v celorepublikovém měřítku nemá žádnou alternativu. Sčítání lidu, domů a bytů je pro nás velmi důležité také z důvodu toho, že to jsou téměř jediná data, která jsou díky zákonné povinnosti úplná. Pomáhají tak verifikaci průběžných dat,“ uvádí Jakub Rybář, vedoucí oddělení spolupráce a rozvoje Magistrátu města Brna.
Data ze sčítání dále pomáhají kvalifikovaně odhadnout přírůstky a úbytky obyvatel. Na základě toho probíhá například plánování dopravní obslužnosti, objížďkových tras nebo oprav komunikací. „Sčítání napoví mnoho v ohledech plánování dalšího rozvoje. Čím více práce s vyplňováním sčítacích formulářů si občané dají, tím více pro ně potom může udělat veřejná správa,“ dodává Kateřina Sendlerová, ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.
Sčítat se bude online i prostřednictvím tradičního formuláře
Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.