Euroregiony
Euroregion Silva Nortica
Historie procesu založení společné rakousko-české diskusní platformy sahá až do roku 1989.
Euroregion Silva Nortica byl založen dne 28. 5. 2002 na slavnostním shromáždění v Hospodářském parku České Velenice/Gmünd.
Zakladateli se stala sdružení Europaplattform Pro Waldviertel a Jihočeská Silva Nortica. Významný podíl při založení sehrála společnost Waldviertel Management se sídlem v Edelhofu u Zwettlu.
Euroregion Silva Nortica zahrnuje území okresu Jindřichův Hradec, České Budějovice, Písek a Tábor v Jihočeském kraji a region Waldviertel s okresy Zwettl, Krems, Gmünd, Waidhofen an der Thaya a Horn na území Spolkové země Dolní Rakousko.
Česká část Euregia Silva Nortica má rozlohu 6 035 km², 444,5 tis. obyvatel a je v něm zapojeno 34 obcí jihočeského kraje. Území je součástí Českého masivu, s výrazným zastoupením Českobudějovické a Třeboňské pánve. Oblast má převážně zemědělský a rekreační charakter s tradičním rybníkářstvím. V Třeboňské rybniční soustavě je 70 km² vodních ploch.
Rakouská část Euregia Silva Nortica, region Waldviertel, má rozlohu 4 604 km² a 224 tis. obyvatel. Český masiv zde tvoří náhorní plošinu s charakteristickými formami zvětrávání žuly a ruly. V zemědělství a lesním hospodářství převažují střední a malé podniky. Cestovní ruch se orientuje na nabídku návštěvníkům vyhledávajícím přírodu a sportovní vyžití.
Euroregion Šumava
Euroregion Šumava vznikl roku 1993 v Českém Krumlově. Zahrnuje území okresů Domažlice, Klatovy, Prachatice, Český Krumlov a Strakonice. V současné době má 92 členských měst a obcí.
Zahraničními partnery Euroregionu Šumava jsou Euregio Bayerischer Wald – Unterer Inn v Bavorsku a Regionalmanagement Mühlviertel v Horním Rakousku. Dohromady s těmito partnery tvoří Euroregion Šumava jeden přeshraniční celek.
Hlavní činností Euroregionu Šumava je zkvalitnění a koordinace přeshraniční spolupráce, reprezentace regionu, výměna informací, správa Dispozičního fondu Programu přeshraniční spolupráce a účast na tvorbě strategií rozvoje a programů EU a přenášení know-how z bavorského příhraničí.
Evropský region Dunaj-Vltava
Hospodářský, sociální a společenský rozvoj v Bavorsku, Čechách a v Rakousku již není definován hraničními liniemi. V posledních letech se příhraniční regiony navzájem přiblížily a pracují na společných projektech.
Evropský region Dunaj Vltava byl založen dne 30. 6. 2012 v Linci zástupci sedmi partnerských regionů.
Partnery se staly země Horní Rakousko, dolnorakouské části Mostviertel a Waldviertel, české kraje Jihočeský, Plzeňský a Kraj Vysočina, Horní Falcko a Dolní Bavorsko s Altöttingem.
Pro dosažení společných cílů a vytýčeného rozvoje Evropského regionu Dunaj - Vltava se partnerské regiony věnují celkem osmi oblastem (inovace a výzkum, vysoké školy, spolupráce firem, trh práce, turistika, obnovitelné zdroje energií, doprava a kulturní sblížení). V každé z nich jsou zapojeny dva regiony (jeden z nich jako vedoucí partner), které jsou odpovědné za organizační podporu dané oblasti, a které budou v těchto oblastech navrhovat a vytvářet různé aktivity a projekty.