Přejít k obsahu

Jak se neztratit v datech o nezaměstnaných

18. 10. 2013

Jaká je v Česku vlastně nezaměstnanost? V současnosti jsou k dispozici dva ukazatele, jeden založený na počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a druhý vycházející ze statistického šetření ČSÚ v domácnostech. Každý má pochopitelně rozdílné účely. Údaj ministerstva, podíl nezaměstnaných osob, je ukazatel zaměřený hlavně regionálně a má sociální význam. Ukazatel ČSÚ, obecná míra nezaměstnanosti, je spíše ekonomický ukazatel vhodný např. pro investory, kteří rozmýšlejí, zda v daném kraji otevírat nový provoz – vysoká míra nezaměstnanosti znamená volnou pracovní sílu, kterou mohou najmout.

Podíl nezaměstnaných osob
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR od října 2012 zveřejňuje tzv. podíl nezaměstnaných osob, tedy počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu práce vydělený počtem všech lidí ve věku 15-64 let, kteří žijí na daném území.

Například v srpnu činil tento podíl dle uvedené metodiky 7,5 % dospělých lidí v celé České republice. Vůbec nejvyšší podíl nezaměstnaných najdeme na Mostecku: 13,6 %. Také v okrese Bruntál si hledá práci každý osmý člověk. Postiženo je hlavně severní pohraničí. Více než každý desátý je nezaměstnaný ještě v dalších osmi okresech, naopak v okrese Praha-východ jen každý třicátý dospělý. Je jasné, že pro zacílení konkrétní pomoci postiženým regionům je nezbytné mít přesnou a včasnou statistiku. Proto ostatně ministerstvo na nový ukazatel přešlo. Nyní čerpá z přesných demografických podkladů Českého statistického úřadu, které umožňují analyticky propočítat podíl až do úrovně jednotlivých obcí.

Obecná míra nezaměstnanosti
ČSÚ každý měsíc zveřejňuje vlastní ukazatel – tzv. obecnou míru nezaměstnanosti. Vypočítává ho dle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech. Ukazatel vyjadřuje podíl počtu nezaměstnaných na celkovém součtu zaměstnaných a nezaměstnaných osob. Právě statistické šetření umožňuje vedle nezaměstnaných, kteří si aktivně hledají práci, podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci vůbec nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohly nalézt. V ČR se tyto další nevyužité rezervy početně odhadují až na 150 tisíc osob.

Nejčastěji se s údajem Českého statistického úřadu setkáme v přehledech Eurostatu. Celá EU měla v srpnu míru nezaměstnanosti 10,9 %, Česká republika pak 6,9 %.

Kontakt:
Mgr. Dalibor Holý
ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí
Tel.: 274 052 694
E-mail: dalibor.holy@csu.gov.cz


Tab. Podíl nezaměstnaných osob (MPSV) a míra nezaměstnanosti

Detaily k popisu metodiky ČSÚ a MPSV naleznete na stránkách:

http://www.czso.cz/csu/czso/zamestnanost_nezamestnanost_prace

http://portal.mpsv.cz/sz/stat/nz/zmena_metodiky