Jak se měnilo obyvatelstvo Prahy v posledních deseti letech
Praha, 15. listopadu 2011
Jak se měnilo obyvatelstvo Prahy v posledních deseti letech
V Praze se od roku 2001 zvýšil počet obyvatel o osm procent. A počet obyvatel Prahy tak v roce 2010 dosáhl téměř 1,26 milionu osob. Rozhodující vliv na růst počtu obyvatel má kladné migrační saldo. Tak vypadají podle údajů Českého statistického úřadu hlavní kvantitativní změny v populaci hlavního města.
„Česká demografie má dlouhou historii, vývoj obyvatelstva na našem území sledovali statistici pravidelně od roku 1785,“ připomíná předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. U aktuálních čísel poukazuje na fakt, že mezi přistěhovalými znatelně přibývá cizinců, zatímco domácí se stěhují spíše těsně za hranice hlavního města.
Úbytku mladých by se ale hlavní město bát nemělo. „Zhruba do roku 2020 bude Praha podle počtu narozených dětí zažívat stabilní růst školáků. Uvažovat o snižování kapacit škol proto není na místě,“ upozorňuje demograf Tomáš Fiala z fakulty informatiky a statistiky VŠE Praha.
Počet narozených dětí roste již od roku 1998. „Ovšem v roce 2006 poprvé po 26 letech převýšil počet narozených počet zemřelých osob,“ uvádí autorka aktuální studie ČSÚ, statistička Jana Podhorská z oddělení regionálních analýz a informačních služeb Prahy.
V populaci převládají obyvatelé v produktivním věku, a to především ve věku 30-39 let (těch je 19 %). Právě v této věkové kategorii jsou nyní početně silné ročníky z období zvýšené porodnosti v 70. letech, ale také cizinci. Podíl dětí je i přes setrvalý růst počtu narozených 13 %, tedy stejně jako v roce 2001.
Průměrný věk žen při narození prvního dítěte se zatím stále zvyšuje, přesáhl už 30 let. V hlavním městě se tedy proti průměru v republice u žen odkládá narození prvorozených o dva roky a 7 měsíců.
Pozitivní je zlepšování úmrtnostních poměrů. Muži mají sice vyšší úmrtnost ve všech věkových kategoriích, ale jejich úmrtnostní poměry se zlepšují více než u žen. Ty měly v roce 2010 naději dožití při narození 81,2 let, muži téměř o pět let méně.
Praha získává migrací především cizince, jejichž motivací k přistěhování je nabídka pracovních příležitostí. Nejvíce je mezi stěhujícími se cizinci občanů Ukrajiny, mezi přistěhovalými do Prahy jich je více než čtvrtina (26 %).
Mezi vystěhovalými z Prahy naopak převládají Češi. Ti se stěhují především do zázemí Prahy. Motivací k vystěhování z metropole jsou především nároky na bydlení. Hlavní město je ale neztrácí úplně, setrvávají totiž na pracovních pozicích, které nabízí právě centrum republiky jako sídlo řady úřadů i podniků.
Kontaktní osoba:
Odbor vnější komunikace ČSÚ
Ing. Tomáš Chrámecký
Tel.: 274 052 765
Mobil: 737 280 892
E-mail: tomas.chramecky@csu.gov.cz