Informační ekonomie v číslech
7.dubna 2008
Informační ekonomie v číslech
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil dnes na svých internetových stránkách brožurku „Informační ekonomie v číslech 2008“.
Moderní informační a komunikační technologie (ICT) jsou v současné společnosti právem považovány za rozhodující faktor ekonomického a sociálního rozvoje, mimo jiné díky tomu, že umožňují překonávat handicap nepříznivé geografické polohy a vzdálenosti. Dynamičnost vývoje a rozsah působení svědčí o tom, že jejich role ve společnosti je nezastupitelná a zasluhuje zachycení statistickými metodami.
Ukazatele, které jsou v této brožurce prezentovány, vypovídají o stavu informační společnosti a jsou kritériem pro posouzení konkurenceschopnosti ekonomiky, stejně jako měřítkem pokroku dosaženého v oblasti informačních a komunikačních technologií.
Cílem této brožurky je poskytnout základní přehled o stavu a vývoji ICT v následujících čtyřech oblastech: lidské zdroje, ekonomické subjekty, zahraniční obchod a investice, výzkum a vývoj.
Data uvedená v této publikaci pocházejí z oficiálních šetření ČSÚ. Mezinárodní údaje pocházejí z datových zdrojů Eurostatu a OECD.
Vybrané poznatky z jednotlivých kapitol:
Kapitola A Lidské zdroje v IT
Podíl IT odborníků na zaměstnané populaci u nás od poloviny devadesátých let průběžně stoupal (1995 – 1,2 %) až do roku 2002 (1,9 %). Mírné zhoupnutí v letech 2003-2005 by mohlo být připsáno opožděné reakci na „prasklou bublinu“ internetových start-up firem, přičemž tato euforie u nás polevila o něco později než v USA a zemích západní Evropy. O opětovné oživení (2007 – 2,0 %) se však postaral růst přímých zahraničních investic do oblasti strategických služeb a firmy typu Microsoft, Accenture, LogicaCMG, DHL apod., které těží z různých forem outsourcingu a nearshoringu.
Kapitola B Ekonomické subjekty v ICT sektoru
Od počátku sledovaného období (1995) docházelo jak k absolutnímu, tak i k relativnímu nárůstu tržeb realizovaných v odvětvích vyrábějících ICT (ICT průmysl). V roce 2006 dosáhl celkový objem tržeb v ICT průmyslu hodnoty 291 mld Kč. ICT průmysl se podílel na celkových tržbách zpracovatelského průmyslu 8,8 %. Oproti roku 1995 vzrostl tento podíl o 6,6 procentních bodů.
Zatímco v ICT průmyslu vzrůstá od roku 2000 objem tržeb jak v absolutních tak relativních hodnotách, v ICT službách stoupají pouze absolutní údaje a relativní zastoupení tržeb stagnuje.
Kapitola C Zahraniční obchod s ICT
Od roku 1995 dochází v České republice k růstu zahraničního obchodu s ICT zbožím. I přes podobný trend celkového zahraničního obchodu ČR stoupá též i jeho zastoupení. Za posledních 12 let vzrostl podíl dovozu ICT zboží na 14,8 % (oproti 5,9 %) a jeho vývoz na 14,2 % (oproti 3,4 %). Ve stejném období došlo k více než desetinásobnému nárůstu obratu zahraničního obchodu s ICT zbožím v ČR (na 615,5 mld. Kč).
Největší objem vývozu ICT zboží z České republiky směřoval v roce 2006 do sousedního Německa. V případě Německa se v této oblasti jednalo o oboustrannou obchodní vazbu (vývoz – 64 mld Kč, dovoz – 46,5 mld Kč). Podobná oboustranná vazba funguje i v případě Nizozemska (vývoz – 36 mld Kč, dovoz – 40 mld Kč). Asijské státy s dominantním postavením Číny hrají významnou roli v importu ICT zboží do Česka.
Kapitola D Investice, výzkum a vývoj v ICT
V oblasti udělování patentů v ICT v České republice výrazně zaostávají domácí přihlašovatelé za zahraničními. Celkově bylo v roce 2006 v Česku uděleno 201 patentů, z toho ale pouze 21 bylo přihlášeno českými subjekty. Mezi zahraničními nejvíce vynikali němečtí přihlašovatelé, ti zaregistrovali 68 patentů.
Brožurka Informační ekonomie v číslech 2008 je k dispozici v elektronické podobě na následujícím odkazu: http://www.czso.cz/csu/czso/informacni_ekonomie_v_cislech_2008
Oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti
Český statistický úřad
Kontaktní osoba:
Ing. Martin Mana
martin.mana@csu.gov.cz