Informace o ukončení projektů na zpracování studií proveditelnosti spolufinancovaných z OP LZZ
Informace o ukončení projektů na zpracování studií proveditelnosti
spolufinancovaných z OP LZZ
V roce 2009 byly realizovány v rámci výzvy Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) č. 32 – Provádění analýz veřejné správy k navrhování realizace postupů a činností vedoucích k naplnění cílů strategie Smart Administration celkem 4 projekty zaměřené na vypracování studií proveditelnosti u projektů obsažených v příloze Usnesení vlády ČR č. 536 ze dne 14. 5. 2008 o strategických projektových záměrech pro čerpání prostředků v rámci Smart Administration. Výsledkem realizace těchto projektů jsou studie proveditelnosti a variantní analýzy nákladů a přínosů, které byly následně využity jako povinné přílohy žádostí podaných na výzvu OP LZZ č. 48 – Efektivní správní úřad a výzvu Integrovaného operačního programu (IOP) č. 07 – Elektronizace služeb veřejné správy.
Studie proveditelnosti projektu „Modernizace Českého statistického úřadu, zvýšení efektivity jeho řízení a s tím související rozvoj lidských zdrojů“
Tento projekt byl zahájen 1. 4. 2009 a jeho realizace byla ukončena 31. 12. 2009. Celkové výdaje činily 2 274 798 Kč, z toho 1 933 578 Kč byl příspěvek z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a 341 220 Kč bylo hrazeno ze státního rozpočtu.
Cílem studie proveditelnosti tohoto projektu bylo posouzení smysluplnosti a realizovatelnosti projektu na modernizaci ČSÚ a navržení komplexu aktivit umožňujících procesně orientované řízení, využití moderních metod řízení úřadu (tvorby efektivního systému plánování, zajištění efektivnosti procesů, zjednodušení procesů řízení), standardizaci a optimalizaci obslužných procesů a zlepšování výkonnosti a nákladové efektivity procesů v rámci ČSÚ.
Ve studii proveditelnosti jsou podrobně specifikovány:
- funkční dekompozice jednotlivých oblastí navrhovaných opatření,
- procesní a datová architektura navrhovaných změn,
- analýza nákladů a přínosů,
- harmonogram a rozpočet podle fází realizace.
Studie proveditelnosti projektu „Modernizace ČSÚ, zvýšení efektivity jeho řízení a s tím související rozvoj lidských zdrojů“ se stala podkladem pro vypracování žádostí na projekty modernizace ČSÚ v rámci výzvy OP LZZ č. 48 – Efektivní správní úřad. Realizací těchto projektů vznikne celá řada metodických postupů, procesních schémat, implementačních a školicích materiálů. Zároveň budou vyškolení určení pracovníci ve využívání moderních metod řízení procesů, manažerského plánování zdrojů a manažerského reportingu.
Studie proveditelnosti projektu „Redesign statistického informačního systému v návaznosti na zavádění eGovernmentu v ČR – provedení analýz“
Realizace tohoto projektu byla zahájena 2. 3. 2009 a ukončena 31. 12. 2009. Celkové výdaje činily 2 976 578 Kč, z toho 2 530 091 Kč byl příspěvek z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a 446 487 Kč bylo hrazeno ze státního rozpočtu.
Cílem studie proveditelnosti bylo připravit podklady pro podání žádosti o spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj na projekt integrace metodických postupů a nástrojů státní statistické služby prostřednictvím Statistického informačního systému (SIS).
Realizace projektu spočívala v navržení technického a technologického řešení SIS, a to jak z pohledu celkové koncepce řešení, tak také jeho jednotlivých subsystémů, a zejména funkční dekompozice, datové a procesní architektury, provozních parametrů, potřebného HW a SW, včetně podrobných kalkulací nákladů a harmonogramu realizace. Ve studii proveditelnosti byly vyhodnoceny navržené varianty a provedeno jejich ekonomické a finanční vyhodnocení, včetně propočtu celospolečenských nákladů a přínosů. V závěru bylo konstatováno, že navrhované řešení je proveditelné a zvolené výstupy jsou reálné.
Studie proveditelnosti projektu „Redesign statistického informačního systému v návaznosti na zavádění eGovernmentu v ČR“ se stala povinnou přílohou žádosti projektu Redesign statistického informačního systému v návaznosti na zavádění eGovernmentu v ČR v rámci výzvy Integrovaného operačního programu č. 07 – Elektronizace služeb veřejné správy. Ke studii proveditelnosti bylo vydáno kladné stanovisko a doporučení k realizaci projektu Hlavním architektem eGovernment MV ČR. Realizací tohoto projektu vznikne statistický informační systém, který bude obsahovat všechny procesy tvorby a poskytování statistických informací počínaje posuzováním požadavků uživatelů, získáváním a zpracováním informací a konče uspokojením požadavku s podporou předávání a diseminace statistických informací.
Studie proveditelnosti projektu „Úprava existující soustavy statistických registrů v návaznosti na vytvoření základních registrů veřejné správy – provádění analýz“
Realizace tohoto projektu byla zahájena 1. 4. 2009 a ukončena 31. 12. 2009. Celkové výdaje dosáhly 2 475 436 Kč, z toho 2 104 120 Kč byl příspěvek z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a 371 316 Kč bylo hrazeno ze státního rozpočtu.
Cílem projektu bylo navržení a posouzení možností vytvoření vzájemně provázané interaktivní a kompatibilní soustavy statistických registrů pro potřeby státní statistické služby skládající se z registrů a databází vedených na základě příslušného zákona a která bude napojena na základní registry veřejné správy. Byly identifikovány klíčové aktivity, navrženo technické a technologické řešení projektu, datová a procesní architektura, provozní parametry, harmonogram a finanční zajištění včetně analýzy nákladů a přínosů.
Studie proveditelnosti se stala povinnou přílohou žádosti projektu Úprava existující soustavy statistických registrů v návaznosti na vytvoření základních registrů VS v rámci výzvy Integrovaného operačního programu č. 07 – Elektronizace veřejné správy. Ke studii proveditelnosti bylo vydáno kladné stanovisko a doporučení k realizaci projektu Hlavním architektem eGovernment MV ČR.
Realizací tohoto projektu vznikne sofistikovaná Soustava statistických registrů napojených na základní registry veřejné správy, která umožní redukovat pracné a nákladné zpracování dílčích administrativních dat z mnoha izolovaných zdrojů, omezení zpracování duplicitních informací, zvýšení interoperability dat a kvality služeb v oblasti statistických registrů.
Studie proveditelnosti projektu „Rozšíření a zkvalitnění datové základny regionálních účtů a regionální statistiky ČR v návaznosti na vytvoření zvláštních grafických datových vrstev nad RUIAN a na další registry veřejné správy – provádění analýz“
Realizace tohoto projektu byla započata 1. 4. 2009 a ukončena 31. 12. 2009. Celkové výdaje činily 2 119 379 Kč, z toho 1 801 472 Kč byl příspěvek z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a 317 907 Kč bylo hrazeno ze státního rozpočtu.
Cílem projektu bylo navrhnout způsob realizace využití prostorových hodnot statistických informací při tvorbě aplikací. Jednalo se zejména o zpracování návrhu architektury celého systému, včetně detailního harmonogramu, položkového rozpočtu v časovém rozlišení na fáze a roky, provozních parametrů a následně finančního a ekonomického zhodnocení.
Studie proveditelnosti se stala povinnou přílohou žádosti projektu Rozšíření a zkvalitnění datové základny regionálních účtů a regionální statistiky ČR v rámci výzvy Integrovaného operačního programu č. 07 – Elektronizace služeb veřejné správy. Ke studii proveditelnosti bylo vydáno kladné stanovisko a doporučení k realizaci projektu Hlavním architektem eGovernment MV ČR.
Realizaci tohoto projektu bude vytvořen Integrovaný datový a mapový portál statistických dat a s nimi souvisejících aplikací, které prostorová data různým způsobem budou využívat.
V Praze dne 25. března 2010
Jaromír Tomášek
Projektová kancelář ČSÚ