Přejít k menu Přejít k obsahu

Ceny vývozu a dovozu - Metodika

Indexy vývozních a dovozních cen za Českou republiku jsou měsíčně počítány od roku 1998. Prostřednictvím statistických výkazů – Ceny ZOV 1-12 pro vývoz zboží a Ceny ZOD 1-12 pro dovoz zboží jsou ceny zjišťovány od roku 2019.

Výběr cenových reprezentantů provedly tuzemské ekonomické subjekty, které mají významný podíl na zahraničním obchodě České republiky - jednak výrobní podniky, ale i podniky zabývající se pouze zahraničně obchodní činností, a to cca 600 ekonomických subjektů pro vývoz a rovněž cca 600 ekonomických subjektů pro dovoz. Ve váhových schématech pro vývoz a dovoz je nyní celkem zařazeno více než 5000 výrobků, surovin a materiálů - cenových reprezentantů, které se významně podílejí na hodnotě realizace jednotlivých významnějších skupin zahraničního obchodu (vývozu i dovozu).

Základem realizačních cen jsou fakturované ceny z uskutečněných významnějších vývozních a dovozních obchodů přepočtené na CZK příslušným průměrným měsíčním měnovým kurzem ČNB. Tento přepočet provádí buď přímo zpravodajská jednotka, nebo pokud ekonomický subjekt vykazuje ceny v zahraniční měně, provádí přepočet na CZK ČSÚ. Do cenových indexů se tudíž promítá kromě cenového vývoje i vliv změn kurzů zahraničních měn. Uváděné ceny neobsahují clo, daň z přidané hodnoty, ani spotřební daň.

Od ledna 2011 jsou měsíčně zveřejňovány kurzově očištěné rozklady přírůstků indexů cen vývozu a dovozu. Tento rozklad udává hodnotu přírůstků očištěných o vliv kurzů zahraničních měn vyjádřenou v procentních bodech. Podrobnější informace lze najít v analýze cen zahraničního obchodu.

Indexy cen vývozu a dovozu jsou konstruovány podle Klasifikace produkce v národní verzi (CZ-CPA) a dále jsou přepočteny v členění podle hlavních skupin klasifikace Standard International Trade Classification (SITC) Rev.4. Směnné relace jsou vyjádřeny jako podíl indexů cen vývozu a indexů cen dovozu.

V roce 2023 proběhla pravidelná revize indexu vývozních a dovozních cen. Počínaje cenovýmiindexy za referenční období leden 2024 jsou cenové indexy vývozu a dovozu počítány na novém váhovém schématu, založeném na struktuře zahraničního obchodu roku 2021. Nově vypočítávané indexy jsou řetězeny na současnou časovou řadu průměr roku 2015 = 100. Tím je zajištěno pokračování této časové řady, ze které jsou nadále počítány všechny ostatní indexy (meziměsíční, meziroční, podíl klouzavých průměrů). Dosud zveřejňované indexy zůstávají v platnosti.

Prostřednictvím revize dochází navíc ke změně koncepce, kde je za výchozí klasifikaci nově nastavena klasifikace CZ-CPA, což umožňuje podle této klasifikace publikovat údaje za sekce a oddíly (do podrobnosti CPA2). Rychlé informace jsou nově publikovány pouze podle klasifikace CZ-CPA. Tato změna rovněž zajišťuje lepší konzistenci s Rychlými informacemi cen výrobců.

Klasifikace SITC je nadále zveřejňována ve stejné podrobnosti jako dosud, zveřejňování klasifikace HS bylo ukončeno k prosinci roku 2023.

Růst (pokles) vývozních a dovozních cen udává, o kolik procent se v daném měsíci zvýšila (snížila) průměrná cenová hladina vývozu či dovozu v porovnání s průměrnou cenovou hladinou ve srovnávacím období. Srovnávacím obdobím pro meziroční růst (pokles) je stejné období předchozího roku.

První odhady jsou současně definitivními údaji - tzn., že běžné revize (tj. revize za účelem zpřesnění předchozích odhadů beze změny metodiky či koncepce výpočtu) se neprovádějí.