Přejít k obsahu

Druhá celoplošná zkouška zpracování volebních výsledků


Druhá celoplošná zkouška zpracování volebních výsledků

Systém sběru, přenosu a zpracování výsledků voleb do obecních zastupitelstev a jedné třetiny Senátu dnes úspěšně absolvoval druhou celoplošnou zkoušku. Pracovníci Českého statistického úřadu mimo jiné znovu prověřili počítačové programy, bezchybnost obsluhy a spojení mezi 506 přebíracími místy a pražským ústředím.

Simulovali možné krizové situace a jejich řešení. Dnešní test byl náročnější tím, že paralelně prověřil funkčnost systémů pro volby do obcí i jedné třetiny horní komory Parlamentu ČR, které se konají 20. a 21. října 2006. První zkoušku, která byla minulý týden, statistici rozdělili na dvě části.

Nejčastější dotaz, na který v těchto dnech ČSÚ v souvislosti s volbami odpovídá, se týká času, kdy budou k dispozici výsledky. Tradiční odpovědí je, že to bude záležet zejména na rychlosti práce okrskových volebních komisí. V případě komunálních voleb v menších obcích přitom může nastat situace, kdy výsledek bude znám i dříve než v sobotu po 14. hodině. Zákon totiž dovoluje ukončit hlasování a spočítat hlasy již v okamžiku, kdy v dané obci využijí svého volebního práva všichni zapsaní voliči.

Přepočet hlasů na mandáty pro jednotlivá zastupitelstva (je jich více než šest tisíc a mandátů téměř 62 a půl tisíc) je poměrně složitou operací. Na jedné třetině území republiky se zároveň volí do Senátu. Z těchto důvodů statistici předpokládají, že zpracování volebních výsledků se může protáhnout i hluboko přes půlnoc ze soboty 21. na neděli 22. října.

Veřejnost bude moci výsledky sledovat on-line na volebním serveru volby.cz tak, jak budou prostřednictvím přebíracích míst do zpracovatelského systému přicházet.


Roman Prorok
mluvčí předsedy ČSÚ