Přejít k obsahu

ČSÚ postupuje v souladu s praxí vyspělých zemí

Český statistický úřad v posledních dnech zaznamenal opakované pokusy zpochybnit jeho nezávislost a věrohodnost v souvislosti s údaji o vývoji hrubého domácího produktu v roce 2005.

Z pravidelné informace ČSÚ z 9. března 2006 vyplývá, že ve 4.čtvrtletí loňského roku dosáhl HDP 6,9 procenta a za celý rok pak šesti procent. ČSÚ současně oznámil, že tento růst byl důsledkem zejména pozitivního vývoje salda zahraničního obchodu. Meziročně reálně rovněž vzrostly i výdaje domácností na konečnou spotřebu, které plně korespondují s vývojem jejich disponibilních důchodů.

Statistický úřad současně revidoval odhady HDP za první tři čtvrtletí roku 2005. To je povinen učinit v předem ohlášených termínech vždy, má-li k dispozici nové či zpřesněné vstupní údaje. V tomto případě se týkaly dat Ministerstva financí o výběru daně z přidané hodnoty a jejího rozložení do jednotlivých čtvrtletí a zpřesněné platební bilance České národní banky v oblasti příjmů a výdajů za služby. Zdrojem nových dat byly i výdaje zdravotních pojišťoven a výstupy ze zpracování čtvrtletních statistických šetření, doplněných o dodatečně získané výkazy. Tento postup je zcela standardní a v souladu se statistickou praxí vyspělých demokratických zemí.

Český statistický úřad nepublikuje své údaje v nahodilých termínech. Už řadu let se řídí kalendářem rychlých informací, který v ročním předstihu veřejně stanovuje jejich obsah, den i hodinu vydání. To vše bez ohledu na momentální politickou situaci.

S výjimkou individuálních dat, které ČSÚ ze zákona striktně chrání, jsou statistické informace veřejnosti, tedy komukoli, plně k dispozici. Dostupné jsou i metodické standardy, které statistický úřad v posledních třech letech navíc podrobuje přísným auditům.

Je logické, že statistické údaje slouží k rozhodování vlády a parlamentu. Poskytují rovněž cenný zdroj informací bankám i podnikatelům, analytikům, investorům či akademické obci. Je logické, že vláda, ale stejně tak i kdokoli jiný, může statistiky požádat o bližší vysvětlení struktury dat a jejich zdrojů.

Je logické, že statistické informace se stávají i politickým argumentem nebo naopak terčem takových argumentů. Také proto je tvorba statistiky politicky naprosto neutrální. To je i jeden ze základních imperativů, kterým se Český statistický úřad při své práci řídí. Do politických sporů nezasahuje a zasahovat nebude.

Roman Prorok
poradce a mluvčí předsedy ČSÚ