Přejít k obsahu

Kulatý stůl: Potenciál trhu práce v Česku

19. 10. 2012


Už popáté se sešli odborníci u kulatého stolu na téma lidských zdrojů českého pracovního trhu. Český statistický úřad (ČSÚ) ve spolupráci s think-tankem IDEA při CERGE-EI se tentokrát podívali na trh práce a finanční příjmy pro státní rozpočet.

Na jednoho zaměstnaného připadá v České republice 1,2 možných adeptů na práci ve věku mezi 20 až 64 lety. „Muži přitom mají větší šanci najít práci a také lépe mzdově hodnocenou než ženy,“ uvedl expert ČSÚ Ondřej Nývlt. Zároveň připomněl, že demografické trendy na trhu práce jsou v ČR dané, neboť potenciální počet mladších pracovníků bude i v budoucnu klesat, zatímco starší ročníky posílí.

Daňový a sociální systém – daně z příjmu, sociální a zdravotní pojištění, rodičovské a sociální dávky - výrazně určují ochotu pracovat od pasivního pobírání dávek od státu. Pro část domácností může být daňový a sociální systém vysoce demotivující. „Přibližně 10 % domácností je v situaci, kdy 70 i více procent dodatečných příjmů, které domácnost získává, když jeden z rodičů pracuje, je zpětně odčerpáno vyššími daněmi a sníženými dávkami,“ říká Klára Kalíšková z výzkumného týmu CERGE-EI.

Zlepšení zaměstnanosti přitom podle propočtů nedokáže plně zacelit schodek státního rozpočtu. Zdanění práce je přitom základním zdaněním práce v Česku. Loni přineslo do rozpočtu přes 605 miliard korun. "Podíl daní z práce na celkovém objemu daní je celkem 57 procent," uvedl Libor Dušek z CERGE-EI. Průměrná výše daní, kterou platí jeden zaměstnanec na daních za rok, činí podle průzkumu 128 000 korun. V průměru to představuje 40 % superhrubé mzdy. Oproti tomu příjmy z podnikání jsou zdaněny podstatně mírněji, v průměru o 12 procentních bodů méně při srovnatelných příjmech.

Kontakt:
Ing. Jiří Němeček
Odbor vnější komunikace ČSÚ
Tel.: 274 054 220
GSM: 734 352 240
E-mail: j.nemecek@csu.gov.cz