Bytová výstavba v minulosti a dnes
19. května 2011
Bytová výstavba v minulosti a dnes
Hospodářská krize zasáhla i oblast bytové výstavby. Počet zahajovaných bytů klesl v roce 2010 o dvě pětiny. Nejvíce bytových domů se staví v Praze a jejím okolí. Výstavba rodinných domů zase hraje prim ve Středočeském a Jihomoravském kraji.
Bytová výstavba, prezentovaná zahájenými a zejména dokončovanými byty, zaznamenávala od roku 1997 s několika mírnými zakolísáními až do roku 2007 trvalý vzrůst. V roce 2007 překročil počet jak zahájených, tak dokončených bytů hranici 40 tisíc za celý rok. Více než 43 tisíc bytů bylo zahájeno dokonce ve třech letech 2006-2008, zatímco dokončené byty dosáhly svého vrcholu v uvedeném roce počtem 41.649.
Především vlivem začínající krize pak v roce 2009 a 2010 počet zahajovaných bytů rapidně klesá a to až o téměř dvě pětiny v roce 2010. Vzhledem k dlouhotrvajícímu reálnému zájmu o výstavbu bytů se v případě dokončených bytů jejich pokles neprojevuje tak radikálně. Úbytek v roce 2008 byl zhruba patnáctiprocentní. V následujícím roce bylo dokončeno stejné množství bytů a další mírný pokles pak pokračoval v roce 2010. Zatím nejvýraznější úbytek dokončených bytů signalizuje letošní první čtvrtletí.
Kde se staví nejvíce
Odlišnost výstavby bytů v rodinných a bytových domech nás vede k jejich rozdělení. V případě rodinných domů je to již po dlouhou dobu zázemí většiny velkoměst, zejména Prahy a Brna. Rodinných domů (absolutně i v přepočtu na obyvatele) se tedy nejvíce stavělo a nadále staví ve Středočeském a Jihomoravském kraji.
V aglomeraci Prahy a Středočeského kraje to např. jednoznačně dokládají údaje o intenzitě výstavby bytů v některých obcích okresů Praha-východ (Nupaky, Květnice, Nová Ves) a Praha-západ (Chýně, Jesenice). V obci Nupaky bylo dokončeno v posledních letech v průměru za rok 108 bytů na tisíc obyvatel, v Chýni 48 bytů.
Praha jednoznačně obsazuje první místo ve výstavbě bytových domů. Zde se staví nejvíce bytů a to jak absolutně, tak i v přepočtu na tisíc obyvatel. Vliv Brna se jistě projevuje i ve výstavbě Jihomoravského kraje, které je na druhém místě. Na třetím se vlivem Prahy a městy Mladá Boleslav a Kolín umístil Středočeský kraj.
První čtvrtletí 2011 v bytové výstavbě
Propad našeho stavebnictví, který trvá i přes meziroční nárůst, lze zaznamenat i v případě bytové výstavby. Počet zahájených bytů (6 719) v 1. čtvrtletí nadále udržoval nejnižší úroveň dosahované v tomto období v posledních více než deseti letech. V porovnání s maximem v roce 2008 to je o plných třicet procent zahájených bytů méně. Zda došlo k obratu v zahajování bytů, který může naznačovat srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku (107,1 %), nám potvrdí až následující vývoj v dalších čtvrtletích. Vyšší nárůst lze přitom zaznamenat u bytových domů (122,4 %), jejichž pokles byl v předcházejících obdobích výraznější.
Zpoždění poklesu u dokončovaných bytů se výrazně projevilo až v tomto čtvrtletí. Do minulého roku zůstával počet dokončovaných bytů v prvních třech měsících roku značně vysoký, překračoval hranici devíti tisíc. V tomto čtvrtletí došlo k výraznému zhruba třetinovému poklesu na 6 111 dokončených bytů. Zatímco úbytek dokončených bytů v rodinných domech nedosahoval ani deseti procent (8,1 %), u bytových domů bytů byl meziroční pokles více než sedmdesátiprocentní (71,7 %).
Jaký byl typický nově postavený byt v roce 2010
V bytovém domě to byl byt o velikosti 2+1, s obytnou plochou 55 m2, přičemž jeho hodnota se pohybovala kolem 2,6 mil. Kč. Byt v rodinném domě byl podstatně větší, nejčastěji se jednalo o byt 5+1. Obytná plocha se pohybovala mírně pod sto metry (95 m2) a průměrná hodnota tohoto bytu byla 3,2 mil. Kč.